Koncert Andre Matos band na Slovensku


Pridal: Moonchild
Dátum konania: Nedeľa, 4.1.2009
Začiatok: 19:00
Miesto: Zvolen, Ministry Of Fun
Web: http://www.epg.sk
 
Cena v predpredaji: 290 Sk
Cena na mieste v deň koncertu: 11 Eur
Predkapely: Midnight Scream, Sunity
Kapely: Andre Matos band
 
Bližšie info:
 

Z horúcej Brazílie na naše zasnežené Slovensko začiatkom roka 2009 priletela južanská krv v podobe Andre Matos band. Tri slovenské koncerty, zaujímajúce na plagáte k turné samostatné postavenie mimo Európy, svedčili o krásnom metalovom vstupe do nového roka. Košice, Zvolen a Bratislava mali byť tými kolískami, ktoré rozkývu Slovákov do rytmov podmanivej muziky Matosa a spol.

Ja som tak svoje kroky namierila 4.1. 2009 do zvolenského vychýreného disco klubu Ministry Of Fun. Konanie sa tejto metalovej udalosti v jeho priestoroch vyvolávalo minimálne úsmev na tvári, myslím si však, že pre túto akciu sa Ministry stalo výborným úkrytom. Ani malý, ani príliš veľký. Ľudia nižšej postavy určite ocenili schodíky gradujúce smerom k pódiu. Taktiež po boku sa dalo na schodoch smerom na balkón zdržiavať, čo poskytovalo tiež dobrý výhľad. Na balkón sa však dostať nedalo, zdržiavala sa tam kapela. No ak mužské publikum číhalo pri záchodoch blízo balkónu, určite sa s Andrem Matosom mohlo ísť vyčúrať:)
Plánovaný začiatok koncertu o siedmej hodine sa trochu pretiahol a tak ste si mohli buď vychutnať pohladenia zvolenského mrazu, alebo pohodlie blízkych podnikov. Ja som si so svojím spoločníkom zvolila to druhé, a keď sme sa niečo okolo ôsmej hodiny dovalili do Ministry, svoje vystúpenie už končila prvá, predtým neohlásená, zvolenská predkaplela Sunity. Na jej čele stál sympatický frontman Pablo, dnes už nefunkčných Art Of Creation. Vzhľadom na môj neskorý príchod veľmi nemôžem hodnotiť, avšak zdalo sa, že publiku sa kapela páčila, ale viete, ako to pri prvej predkapele býva, kým sa prvé kosti dajú do pohybu. Odznel ešte cover od Iron Maiden – Wasted Years a na pódium sa chystala slovenskému metalovému publiku známa kapela z Veľkého Krtíša – Midnight Scream. Vysypali na ľudí zmes, vcelku, kvalitného power thrashu, predstavili zopár skladieb z nového, pripravovaného počinu. Určite sa po ňom popozerajte, znelo to veľmi dobre. Nedočkavo som sa však už pozrela na hodinky, blížila sa desiata hodina, a bolo načase presunúť sa pod pódium v očakávaní hlavnej hviezdy. Začala som si všímať zloženie publika a vcelku ma prekvapila jeho veková rozmanitosť.

Po nedlhom čakaní Ministry konečne zaplnil zvuk vytúženého intra Menuett a o chvíľu divákov oslnil pohľad na šesticu muzikantov, pripravenú dať svojim fanúšikom a obdivovateľom stopercentné vystúpenie. Bratia Mariuttiovci, Andre Hernandez, Fabio Riberio a Eloy Casagrande na čele s charizmatickým čarodejníkom Andre Matosom sa predviedli zvolenskému publiku v plnej kráse. Jadro setlistu tvorili pochopiteľne piesne z prezentovaného debutu Time To Be Free. Odzneli napríklad Letting Go, Rio, How Long, Looking Back, Endeavour, ale aj japonský bonus, Separate Ways (Worlds Apart) – Journey cover. Ľudia sa poctivo chytali na každú jednu z nich, a to už nehovorím o odznených piesňach Andreho bývalých kapiel. Z repertoáru Shaman oprášili Distant Thunder, Turn Away, a samozrejme dych vyrážajúcu Fairy Tale, ktorá kapelu preslávila v domácej Brazílii ako soundtrack k obľúbenej telenovele. Dokonca prišlo aj na piesne z Matosovej prvej kapely, Viper (Living For The Night/A Cry From The Edge). Z piesní Angra nesmeli chýbať Nothing To Say, Angel´s Cry a hymna Carry On. Na tú si publikum bolo „nútené“ zaskákať dokonca dvakrát. Na koncerte boli totiž prítomné kamery, čo svedčilo o nahrávaní koncertu na neskoršie použitie pre DVD. A keďže Andremu počas celej Carry On vypadol mikrofón a odspieval ju na gitaristovom mikrofóne, po skončení sa divákov opýtal, či by kvôli DVD nešlo zahrať Carry On znova. Fanúšikovia nadšene súhlasili a po krátkej vsuvke v podobe coveru Judas Priest – Painkiller sa na to šlo znova.

Jedným, a snáď aj jediným vážnejším, problémom koncertu boli problémy zo zvukom a Andreho mikrofónom. Nazvučenie nástrojov často prehlušovalo samotného speváka a Matosov mikrofón neraz vypadol. Škoda toho najmä kvôli DVD, ale čo už dnes technika nespraví… No myslím si, že tieto problémy kapela vykompenzovala samotným vynikajúcim vystúpením. Emócie a chémia medzi kapelou a ľuďmi sa dala krájať. Kapela na pódiu pôsobila veľmi uvoľnene a prirodzene, vyslovene si vystúpenie užívali. Sympatické boli aj Andreho vložky v slovenčine. Jednoznačným prekvapením bol iba sedemnásťročný bubeník Eloy Casagrande, pri ktorého drum sóle som bola nútená pridržať si oči, aby mi z jamôk nevyskočili. To, čo predviedol, bolo neuveriteľné. Odvažujem sa povedať, že sa od neho majú čo učiť aj veľkí profesionáli a som si istá, že o Eloyovi v budúcnosti ešte budeme veľa počuť.
Ku koncu nastalo ešte klasické predstavovanie členov, počas ktorého sa chlapci sami natáčali na fotoaparát a kapela sa bohužiaľ musela rozlúčiť. Podľa Andreho slov nie však na dlho, na Slovensku sa vraj čoskoro znova uvidíme… a čoby aj nie, veď si ho zaľúbil.

Andre s kapelou predviedli veľmi silné vystúpenie a ukázali sa ako ľudia s dobrým srdcom. Aj after party, na ktorej v kruhu priateľov odohrali akustické prevedenia rôznych piesní, bola určite sympatickým gestom. Andre nám tiež ochotne poskytol interview, ktoré si môžete prečítať tu.
Tých 290 Sk ste teda podľa mňa ani nemohli lepšie investovať. Zvolenský koncert, jeden z troch pre celú východnú Európu, bol určite nezabudnuteľným hudobným zážitkom pre všetkých prítomných. Len tak apropo, tých bolo niečo okolo 400 kusov. A ešte k tomu sa možno uvidia aj na DVD:) EPG si za túto skvelú akciu určite zaslúži veľké poďakovanie a ja verím, že sa Andre so slovenským publikom čoskoro znova stretne.

Celkové hodnotenie: 8,5/10

http://www.metalirium.com/?id=1231882462

Advertisements

About Janus

Janus Aureus is my recently-inaugurated personal blog (written in portuguese, but with some texts in english as well). Fiore Rouge is my old (but still very active - in fact, more than Janus :P) blog (I started it back in 2005). Mentalize is a fan-made website (since 2005). if you wish to contact me for any reason, visit my blog and leave a comment OR see email above (top left) - no, my name's not Andre - actually, I'm not even a guy! LOL Long story... O Janus Aureus é meu blog pessoal - escrito em português - ainda sem muito conteúdo, pois foi começado no final de dezembro de 2011. Já o Mentalize foi aberto em 2005 e está escrito em várias línguas *rs* Privilegio o uso do inglês ali porque o pessoal estrangeiro não tem muitas informações sobre o AM. Quem quiser entrar em contato comigo por qualquer motivo, deixe um comentário nos meus blogs ou use o email que está aí em cima à esquerda (e não, eu não sou o Andre - aliás, sou mulher!).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s