RECENZIE: Svetozár Styk: ANDRE MATOS – TIME TO BE FREE


Andre Matos je späť! Talenovaný brazílsky spevák a klávesák, ktorý spoluformoval a doviedol ku sláve kapely Viper, Angra a Shaman

 V žiadnej z nich nevydržal viac, ako pár rokov, so žiadnou z nich nenahral viac, ako dva-tri albumy. A tak sa rozhodol, že je čas sa oslobodiť a skúsiť to sólovo. Stojí to za to?

Od vydania druhého albumu kapely Shaman uplynuli už dva roky. Album, ktorý mieril oproti predchádzajúcim skôr do pokojnejších vôd, sa stal kvôli hudobným nezhodám zároveň aj posledným (aj keď bubeník ešte skúša celý projekt resuscitovať a postaviť nanovo, ťažko povedať, ako to pôjde bez hlavného skkladateľa a duše kapely), a tisíce fanúšikov tohoto brazílskeho výškara si dva roky mohlo lámať hlavy, kam ich idol tentokrát zamieri. Odpovede sa dočkali. Je tu prvý sólový album, a s ním aj kopec dojmov.

Andre pokračuje po ceste, ktorú si vychodil spolu s Angrou, a ktorú definoval hlavne na ich prvom a druhom spoločnom albume – Angels Cry a Holy Land, a ktorej bol verný aj na prvom albume po odchode z Angry – na Ritual od Shaman-a. V praxi to znamená nadmieru bombastických aranžmánov, rýchle tempo väčšiny skladieb, a hlavne melódie, melódie, melódie – či už v spevavých linkách, v gitarových sólach, alebo v ktoromkoľvek momente v hocijakej vyhrávke.

No dobre, poviete si, svet je plný power/speed metalových kapiel, v čom je tento album výnimočný?

Odpoveď je jednoduchá – a tkvie, povedal by som, v hravosti brazílskych kapiel, o ktorej sme sa mohli presvedčiť v minulosti už neraz – jednoducho nápady, ktoré napríklad v prípade nemeckých kapiel podobného razenia už hraničia s klišé (napadajú ma dinosauri tohoto štýlu Gamma Ray, alebo aj novší Edguy – pričom všetka česť týmto spolkom!) dokážu títo ľudkovia tak ovešať kadejakými hudobnými "cinkrlátkami", že vyznávač tohoto šýlu môže akurát tak krochkať blahom.

A keď k tomu pripočítate štipku progresivity, ako dobré korenie, poriadnu porciu symfonickosti a nabobtnalosti, v spojení s Andreho hlasom vám z toho vypadne album par excelence. Od úvodného intra Menuett, cez nadupanú Letting Go, power nářez Rio, až po vynikajúcu a gradujúcu Endeavour nedá Andre svojim fanúšikom vydýchnuť a sype na nich jeden vypalovák za druhým, pričom len výnimočne nechá svoju kapelu vydýchnuť a zvoľniť tempo.

Pre mňa zatial v štýle power/speed metal jednoznačne album roka. Uvidíme, s čím na jeseň prídu starí otcovia štýlu – Helloween už spomínaní Gamma Ray! Súboj to bude poriadny….

Zostava:

Andre Matos – spev a klavesy

Andre Hernandez – gitary

Hugo Mariutti – gitary

Luis Mariutti – basa

EloyCasagrande – bicie

Album:

01. Menuett
02. Letting Go
03. Rio
04. Remember Why
05. How Long (Unleashed Way)
06. Looking Back
07. Face The End
08. Time To Be Free
09. Rescue
10. A New Moonlight
11. Endeavour
12. Separate Ways (World Apart)

Web:

http://www.andrematos.net/

Hodnotenie:

9/10

  18. September 2007 –

http://www.rockjamradio.sk/page/node/908

Advertisements

About Janus

Janus Aureus is my recently-inaugurated personal blog (written in portuguese, but with some texts in english as well). Fiore Rouge is my old (but still very active - in fact, more than Janus :P) blog (I started it back in 2005). Mentalize is a fan-made website (since 2005). if you wish to contact me for any reason, visit my blog and leave a comment OR see email above (top left) - no, my name's not Andre - actually, I'm not even a guy! LOL Long story... O Janus Aureus é meu blog pessoal - escrito em português - ainda sem muito conteúdo, pois foi começado no final de dezembro de 2011. Já o Mentalize foi aberto em 2005 e está escrito em várias línguas *rs* Privilegio o uso do inglês ali porque o pessoal estrangeiro não tem muitas informações sobre o AM. Quem quiser entrar em contato comigo por qualquer motivo, deixe um comentário nos meus blogs ou use o email que está aí em cima à esquerda (e não, eu não sou o Andre - aliás, sou mulher!).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s